Çocuk Cerahisi

Umblikal Herni Nedir?


Göbek fıtığı karın duvarının doğumdan önce anne karnındaki dönemde kapanmaması sonucu olur. Bu göbekte bir şişlik oluşturur. Karın içindeki bağırsak karın duvarındaki bu zayıf noktadan dışarı doğru çıkınca şişliğe neden olur. Karın duvarındaki bu açıklık doğumdan itibaren vardır, bazen çok geniştir ve hemen fark edilir, bazen de ilk başta görülemeyecek kadar küçüktür ve yaşla birlikte daha belirginleşir. Prematürelerde ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görülür.
Göbek fıtığı özellikle küçük ise kendiliğinden kapanabilir.  Bir ameliyat gerekmeyebilir. Eskiden halk arasında  göbeğin üzerine metal para koyup kapanması için beklenirdi, bebeğin cildini tahriş etmekten başka işe yaramadığı için bu uygulamayı biz önermiyoruz göbek fıtığı kendiliğinden kapanacaksa kapanıyor yoksa para koymanın faydası yok. 2 yaşından sonra 1.5- 2 cm’den daha geniş  olan göbek fıtıklarının  tedavisi ameliyattır. 4 yaşından sonrada kapanmayan göbek fıtıklarının hepsi ameliyatla düzeltilmesi önerilir.


Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?


Bebeklerin göbek fıtığı ağladığında, güldüğünde, ıkındığında daha belirgin olur. Göbek fıtığı genellikle ağrısızdır, tanısı aile öyküsü veya muayene sırasında konur.